TERMINY EGZAMINÓW DIAGNOSTYCZNYCH |
PRACOWNIA BADAŃ |
CZY MOGĘ JUŻ ODEBRAĆ PRAWO JAZDY? |
CZY KARTA KIEROWCY JEST JUŻ WYDANA? |
POCZĄTKOWY PODSTAWOWY
Informacje ogólne
Aby móc przewozić towary niebezpieczne niezbędne jest posiadanie właściwych uprawnień, stworzonych w oparciu o międzynarodową konwencję ADR. Uzyskanie takich uprawnień wiąże się z koniecznością odbycia odpowieniego szkolenia oraz zdaniem egzaminu przed Komisją Urzędu Marszałkowskiego. Celem szkolenia jest przekazanie kierowcom niezbędnej wiedzy dotyczącej bezpiecznego transportu towarów niebezpiecznych ADR.
Wymogi, które musi spełniać kandydat:
- prawo jazdy odpowiedniej kategorii
- ukończone 21 lat
Program szkolenia
- omównienie obowiązków kierowcy przewożącego materiały niebezpieczne,
- przedstawienie najważniejszych typów zagrożeń,
- zaprezentowanie ogólnych wymagań związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych,
- zapobieganie oraz stosowanie środków bezpieczeństwa w razie występowania określonych zagrożeń,
- zagadnienia związane z odpowiedzialnością cywilną, karną i administracyjną,
- zakazy wpólnego transportowania określonych grup towarów niebezpiecznych,
- postępowanie w razie zaistnienia wypadku podczas przewozu materiałów niebezpiecznych, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej pomocy.
Czas trwania
- Kurs ADR początkowy podstawowy - dla osób, które chcą uzyskać uprawnienia ADR po raz pierwszy oraz osób, którym wcześniejsze uprawnienia wygasły 18 - godz.
- Kurs ADR doskonalący podstawowy - dla kierowców, chcących przedłużyć posiadane uprawnienia ADR o kolejne 5 lat. Szkolenie uzupełniające /doskonalące/ może odbyć kierowca w okresie 12 m-cy poprzedzających wygaśnięcie uprawnień 14 -godz.
Egzamin po kursie ADR
Kurs kończy się egzaminem państwowym przeprowadzanym przez Urząd Marszałkowski w ośrodku szkolenia. Egzamin przeprowadzony jest w formie testu jednokrotnego wyboru składającego się z 30 pytań.
Egzamin uznaje się za zaliczony, jeżeli kursant udzielił co najmniej 2/3 poprawnych odpowiedzi. Czas trwania egzaminu to 60 minut.
Po zdaniu egzaminu uczestnik kursu otrzymuje uprawnienia imienne listem poleconym
na adres przez niego wskazany w terminie około 7 dni. Uprawnienia wydawne są w języku polskim oraz angielskim i obowiązują w krajach, które do Umowy ADR przystąpiły.
Terminy zajęć
Zajęcia odbywają się w soboty oraz niedziele od godz. 8.30 - 15.00 lub w dni powszednie od godz. 08.30 - 15.00
Zapisy
Zapisy przyjmowane są na podstawie następujących dokumentów:
- wypełnionej karty słuchacza
- kolorową fotografię o wymiarach 35 * 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia formularza. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą osobę w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - fotografię przedstawiającą osobę z nakryciem głowy, pod warunkiem że fotografia taka jest zamieszczona w dokumencie potwierdzającym tożsamość tej osoby.
od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-15.00, sobota 8.30 - 15.00
|